Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
94 posty 103 komentarze

In Nomine Veritatis.

Kasper Gondek - Obiektywna rzeczywistość - Rozum - Własny Interes, Egoizm - Kapitalizm

Dlaczego nie wolno wprowadzać ceł, wyżej opodatkowywać korporacji, oraz czy zagraniczny kapitał faktycznie jest zagrożeniem.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Socjalistyczne populizmy są w istocie działaniem na szkodę ludzi biednych.

P { margin-bottom: 0.08in; }

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych przez zarównosocjalistycznych polityków jak i ich wyborców jest zrzucanie winy za „nieuczciwą konkurencję” na rynku na barki wielkich korporacji. Większość osób twierdzi, że nieuczciwym jest, aby drobni przedsiębiorcy np. sklepikarze, płacili podatki wyższe od wielkich korporacji np. marketów. Oczywiście jest to prawda, jednakże zastrzec należy, iż najgorszym możliwym rozwiązeniem tej nierówności jest wyższe opodarkowanie korporacji. Jest to całkowite odwrócenie problemu, a wprowadzenie w życie wyższego opodatkowania dla wielkich firm jest już zwyczajnie absurdalne.
Czym wielkie korporacje wygrywają z innymi przedsiębiorstwami? Podstawowym czynnikiem jest niższa cena za którą godzą się sprzedawać produkty lub oferować usługi. Markety sprzedające często produkty niższej jakości lecz zdecydowanie tańsze od produktów oferowanych przez konkurncję są więc najkorzystniejsze z punktu widzenia osób niezamożnych!
Wyobraźmy więc sobie sytuację, w której podatki dla marketów ulegają podwyższeniu. Oczywistym jest, że koszty podatku pokrywa konsument. Zyski firmy pozostają niezmienione, podnoszą się natomiast ceny i odpowiednio Pan Kowalski który do tej pory kupował towary nieobłożne dodatkowymi opłatami teraz będzie musiał płacić więcej.
Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest więc NIŻSZE opodatkowanie drobnych przedsiębiorstw, by uczciwie mogłby współzawodniczyć z większymi rywalami. Oczywiście prawdopodobnym jest, że firmy mniejsze tak czy inaczej przegrywać będą na płaszczyźnie cen – mogą to jednak skutecznie nadrabiać jakością oferowanych produktów/usług. I to jest korzystne z punktu widzenia konsumentów, z których jedni mogą mniej wydać, a inni otrzymają produkty/towary odpowiednio wysokiej jakości! A na rynku nie liczy się przedsiębiorca, bo jest on tylko SŁUGĄ swoich klientów.

Reasumując: iście kretyński pomysł podwyższenia podatków dla wielkich korporacji jest działaniem uderzającym w ludzi biednych, dla których podstawowym czynnikiem determinującym skorzystanie z jakiejść oferty jest CENA.
Socjalistyczni politycy opowiadają się też często za faworyzowaniem biznesów polskich przedsiębiorców. Choć z pozoru brzmi to dość rozsądnie, w rzeczywistości jest kolejnym całkowicie nieprzemyślanym pomysłem. Raz jeszcze powtarzam – liczy się konsument, nie przedsiębiorca! Wprowadzając cła podwyższamy ceny zagranicznych produktów, a co więcej doprowadzamy do sytuacji w której polscy przedsiębiorcy dostają szansę podwyższania cen nie odczuwając presji ze strony zagranicznych konkurentów.
Są jeszcze dwa bardzo poważne błędy, które w swym rozumowaniu popełnia naprawdę wiele osób. Po pierwsze nietolerują oni zagranicznego kapitału z przyczyny takiej, że choć firma X działa na terytorium Polski, to zysk przez nią osiągnięty wędruje za granicę i tam dopiero jest użyty do „napędzenia gospodarki”. Idąc tym tokiem rozumowanie na lotniskach w Wielkiej Brytani powinno się konfiskować majątki polskim robotnikom pracującym na wyspach, gdyż zarobione funty zamiast inwestować w Zjednoczonym Królestwie wydadzą dopiero w Polsce. Nie sądzę, by ktokolwiek mógł uznać to za sensowne.
Błąd drugi: zwykło się często mniemać, iż zagraniczni przedsiębiorcy na polskim rynku zechcą działać na szkodę przedsiębiorców polskich. Oczywiście w realiach socjalizmu obecnie w całej Europie panującego jest to możliwe. Natomiast na wolnym rynku sytuacja taka byłaby nie do pomyślenia. Przy swobodny dostępie do rynku, zagraniczny przedsiębiorca – gdyby oszalał i postanowił niszczyć Polaków, musiałby też tracić swój majątek (a chyba niemuszę nikogo przekonywać, że nie jest to cel żadnego biznesmena) – skutkiem takiego działania niechybnie byłoby bankructwo, a polscy przedsiębiorcy zwyczajnie mogliby przeczekać szaleństwo zagranicznego konkurenta po czym wrócić na rynek i dalej służyć konsumentom. Niekiedy ludzie dostrzegają też problem w monopolizacji rynku, która to rzekomo miałaby mieć miejsce przy niekontrolowanej przez państwo gospodarce. Nic bardziej mylnego! Monopole (z wyjątkiem dostępu do surowców) na wolnym rynku w zasadzie nie mogą mieć miejsca, ponieważ konkurencja może działać i tworzyć się nieustannie. Nie sposób opanować rynku w całości, gdy setki graczy, na równych prawach, mogą w każdej chwili starać się „zabrać” coś dla siebie współzawodnicząc z największym z graczy. A nawet gdyby już, cudem jakimś, jedna firma oferowała produkty w zestawieniu cena/jakość tak korzystnie, że nikt inny na rynku nie mógłby z nią konkurować, to dla klientów byłaby sytuacja wręcz idealna!
Trzeba więc zauważyć, że socjaliści np. z PiS, pod pozorem walczący o prawa ludzi biednych, w rzeczywistości są ich największymi wrogami. Nawet w socjaliźmie bogaty i sprytny da sobie radę, a najbardziej tracą ci, którym socjaliści próbują pomagać.
Wniosek z tego niech będzie jeden – nie ma możliwości lepszej pomocy biednym ludziom niż wprowadzenie wolnego rynku i pozwolenie, w końcu, na działanie mechanizmów rynkowych które w istocie służą temu, by bez stosowania redystrybucyjnych metod przemocy, pozwolić zwykłym obywatelom na jak najlepsze służenie swoją pracą i wykorzystywanie pracy innych.

Kasper Gondek, Junta.pl

KOMENTARZE

 • Zagraniczne korporacje to bardzo groźne organizacje przestępcze.
  Nie wiem czy jakieś cła należy wprowadzać, czy jakieś specjalne podatki? To są szczegóły. Zarządy, rady nadzorcze i wysokich funkcjonariuszy tych korporacji należy likwidować strzałami w potylicę.
 • @vortex 00:32:12
  Typowo bolszewicka metoda! Pasuje do Pana i pańskich poglądów.
 • @Kasper Gondek 00:40:42
  Antybolszewicka.
  Bolszewia w istocie polegała na tym, aby rządy w miarę normalnych ludzi (i w miarę ludzki system społeczny) zastąpić rządami kryminalnych mętów, którzy mieli się uwłaszczyć na majątku państwowym i zająć miejsce poprzedników. Bolszewia miała być krótkim systemem przejściowym, epizodem, do rządów zbrodniarzy. Nie jest przypadkiem, że Beria próbował ruszyć ostro z liberalizacją, ten zapiekły komunista, ale on wiedział co było w planie. Jako że słusznie został zabity, to system przejściowy potrwał aż do lat 90tych. Ale później jednak przyszedł ten co miał. Może poza Białorusią, co sprawia ze zbrodnicze postbolszewickie gangi plują na nią bez końca. Bo za ludzka, nie szmaci ludzi, jakiś socjal, a tu nahajką trzeba i lać aż zdychać będą (taki jest plan).
 • WOLNY RYNEK ...
  Zasadniczo zgoda, ale uwaga:

  nie ma idealnej przenoszalności podatków. Gdy podatki wzrosną, to oczywiście zapłaci za to konsument, ale przedsiębiorca też będzie musiał "klęknąć" ...
 • Mam chyba deja vu
  czytając mam wrażenie, że autor przespał ostatnie 25 lat. Zabrakło mi tu jeszcze, że pierwszy milion trzeba ukraść.
 • @vortex 00:32:12
  Nie - Panie vortex.
  Należy zlikwidować działalność z ograniczoną odpowiedzialnością.
  Z wszelkimi aspektami tejformy.
 • @xbodek 14:15:35
  Co z tego, że ceny będą niskie skoro bezrobotnego i tak nie będzie stać żeby cokolwiek kupić. Dzięki systemowi ogromnych korporacji mamy gigantyczną nadprodukcję co prowadzi do bezrobocia. Proszę spróbować porównać ile osób zatrudnia wielkopowierzchniowy supermarket, a ile zatrudniłyby małe sklepiki sprzedające tą samą ilość towarów.
 • @xbodek 14:22:24
  A o ile spadłoby bezrobocie gdyby tak zabrać robotnikom łopaty żeby musieli kopać ręcznie! Zamiast 5 trzeba by zatrudniać 50! Dobry pomysł?

  A ja mam prostsze rozwiązanie, zlikwidować podatek dochodowy i zasiłki dla bezrobotnych. Rozwiązanie prostsze, skuteczne a przede wszystkim dobre z punktu widzenia moralności.
 • @Kasper Gondek 14:34:21
  Aha! Jeszcze należałoby znieść przymus ubezpieczeń, zlikwidować nie tylko podatek dochodowy ale najlepiej jeszcze obrotowy i całe to wariactwo nazywane prawem pracy.
 • A mógłby szanowny Autor wyłożyć autorytatywnie i przekonywująco
  CO JEST CELEM KAŻDEGO BIZNESMENA???
  Skoro:
  ----------------------------------------------------
  Przy swobodny dostępie do rynku, zagraniczny przedsiębiorca – gdyby oszalał i postanowił niszczyć Polaków, musiałby też tracić swój majątek (a chyba niemuszę nikogo przekonywać, że nie jest to cel żadnego biznesmena)
  -----------------------------------------------------
  Czy - Szanowny Autor - robił jakieś badania, ankiety, analizy - wśród tych - których za biznesmenów uważa?

  Czy np. za biznesmena uważa prezesa spółki skarbu państwa - który swoje niebotyczne dochody z owej spółki lokuje - nie w "swojej" spólce - jako inwestycje - lecz - np w szwajcarskim, czy "cypryjskim" (-:)))...) - banku?

  Czy może biznesmenem jest szewc - któryrobi i sprzedaje więcej butów niż potrzebuje i dochód przeznacza na zwiększenie swej "mocy produkcyjnej"?

  Czy może obaj?

  Do czego dąży właściciel (a do czego - prezes na etacie) - banku - podnosząc stopy depozytów i obniżając stopy kredytów - na _oczywiście wolnym) rynku usług finansowym?

  Szalenie jestem ciekaw poglądów Autora na te sprawy...
  Z pozdrowieniami...-:)
 • @BTadeusz 14:39:32
  Biznesmenem jest ten, kto prowadzi biznes/biznesy, w ramach inwestowania/wykorzystywania własnych lub pożyczonych środków finansowych i zasobów materialnych.
  Zasadniczo celem takiej działalności jest osiąganie zysków.
 • @Kasper Gondek 14:48:24
  Jak trochę dorośniesz, to zrozumiesz głupoty które opowiadasz.
 • @Kasper Gondek 14:48:24
  Czyli gracz w kasynie - to - Pańskim zdaniem - biznesmen?
  Proszę się zastanowić przed odpowiedzią - bo nie będę robił Panu "portretów psychlogicznych" - (żednych uwag ad personam" - ale zależnie od tego - jak Pan odpowie - zareaguję "nogami".-:)
 • @BTadeusz 15:34:43
  Napisałem, że biznesmen to ktoś kto prowadzi biznesy. Teoretycznie za inwestowanie grę w kasynie mógłbym uznać, bo jest to "inwestycja" opierająca się na przypadkowości, obarczona olbrzymim ryzykiem, ale i potencjalnie przynosząca duże zyski. Zwykło się jednak uważać (myślę że słusznie), że biznes to działalność prowadzona w celu odnoszenia zysków za pomocą służenia klientom. Pytanie czy hazardzista służy klientom pozostawiam do odpowiedzi Panu.

  Tak czy inaczej - pomijając biznesy/nie biznesy - człowiek żyje, ażeby odnosić korzyści materialne czy niematerialne (duchowe). Jeśli więc postanawia nagle cel życia zmienić na odnoszenie strat w obojętnie jakiej dziedzinie staje się wynaturzeńcem.
 • @Kasper Gondek 15:53:43
  Więc dla Pana - możliwa jest gospodraka państwa - w którym są - wyłącznie kasyna i stoliki do pokera?
 • @Kasper Gondek 15:53:43
  I dalej...
  A może jednak należałoby rozróżnić te "biznesy" - i jednak - nazwać je i zdefiniować inaczej? I może poszukać zależności między nimi - właściwych dla pomyślnej i nędznej - gospodarki?
 • @BTadeusz 14:19:56
  wogule nie moze byc czegos takiego jak firma ktora ma kilka milionow wlascicieli w postaci akcjonariuszy czyli nikt nie jest za nia odpowiedzialny
  wlasciciel powinien byc jeden
 • @cezar 16:03:08
  Dokładnie!!!
 • @Kasper Gondek 15:53:43
  "służenia klientom"...
  ---------------------------
  Gdzie to Pan znalazł?
  Jak to rozumieć?
  Prawo finansowe zawiera takie pojęcie?

  Dla czego nie "uśmiechanie się do wszystkich"...?
 • Państwo jest dla wszystkich
  Państwo jest dla wszystkich a nie tylko dla biznesmenów.
  Jeżeli władza otwiera rynki zbytu w jednej chwili doprowadzając przedsiębiorstwa do upadłości,prywatyzacji lub sprzedaży w wyniku czego następuje wzrost bezrobocia na dotychczas niespotykaną skalę oraz załamanie wpływów z podatków z jednoczesnym wzrostem zatrudnienia w administracji bez należytego zabezpieczenia socjalnego to w tym wypadku(obecnie mamy ten problem) obywatele nie potrzebują takiej polityki,takiego rządu i takiego państwa.
  Polityka państwa w swoich założeniach polega na obronie jego obywateli i stwarzaniu odpowiednich warunków do nauki,pracy i życia.Jeżeli państwo tego nie robi to znaczy,że jest źle rządzone a elity polityczne kraju to nieudacznicy(wykluczam tę ewentualność w obecnej sytuacji Polski)albo złodzieje i oszuści.
  Przechodząc do tematu pana artykułu powiem tyle-podatek obrotowy załatwia wszystkie problemy a kwestię zysku z prowadzonej działalności reguluje rynek poprzez ilość sprzedanego towaru a tego wynikiem będzie cena detaliczna towaru.Jednym z podatków i systemów zaporowych jest cło,którego to mechanizmu należy także używać.
  Jeżeli chodzi o polityków to na przykład nie mówią,że zerwą współpracę z Fundacją Batorego i o tym,że zlikwidują KRRiTV i o tym,że należy zmienić obecny system demokratyczny na bardziej demokratyczny w którym kontrolę nad prawem i sejmem ma prezydent(z możliwością odwołania go) a władzę nad prezydentem ma społeczeństwo w wyniku referendum po negatywnej ocenie jego rządów nad powierzonymi mu obowiązkami.
 • @maro 21:49:00
  Panie! Idź Pan w chuj!
 • @spinaczo 23:47:30
  Co? Może do gazu chcesz Polaków wysłać? Mają zdychać, bo jakieś tzw. mechanizmy rynkowe jakiś dziwnie przypadkiem (bez niczyjej interwencji, to jasne) nam zawirowały. Ty się pierdol śmieciu, tysiąc lat przetrwaliśmy, i drugi przetrwamy, a takich jak ty piekło pochłonie.
 • @vortex 23:55:04
  A to ciekawe! Bo jak funkcjonowały mechanizmy rynkowe (ten straszny kapitalizm!) to faceta stać było z pracy fizycznej utrzymać żonę i dzieci. Robotnika stać było na samochód który produkował, bo... działały mechanizmy rynkowe!
  A teraz jest socjalizm i egalitaryzm i złodziejstwo i przeciętnego człowieka na nic nie jest stać.
  Ciekawe...
  Więc idź Pan zakładaj komunę gdzie indziej, a nie w Polsce, bo w naszym wspaniałym kraju to kolaborantów systemów totalitarnych sądy podziemne skazywały na śmierć. Kiedyś, mam nadzieję, te czasy wrócą.
 • @vortex 23:55:04
  Przypomnę tylko, że to komuniści i socjaliści mordowali masowo. Pan natomiast jesteś komunista niereformowalny.
 • @Kasper Gondek 00:04:02
  Panie Gondek wolny rynek ma funkcjonować ale nikt nie może być na pozycji uprzywilejowanej(korporacje,banki,strefy ekonomiczne) bo wtedy nie ma konkurencji ponieważ te podmioty już na starcie wygrywają.Państwo aby istnieć i spełniać swoje obowiązki musi prowadzić odpowiednią politykę podatkową.Ludzie spojrzyjcie na rolę państwa dużo szerzej niż z perspektywy własnej kieszeni!
 • @spinaczo 00:09:35
  Już pomijając że ja z komuną walczyłem, na co mam kupkę papierków z IPN.
  Recz w tym, że ten nowy bardzo liberalny system wygląda tylko na jeszcze doskonalszą komunę. Tam mordercy mieli imiona i nazwiska. System radykalnie liberalny jest "lepszy" - anonimowe siły rynkowe. A ja kuty na cztery nogi ekonomista wiem że one nie są wcale anonimowe - znakomici fachowcy tym sterują.
 • @maro 00:13:51
  A kto ich stawia na uprzywilejowanych pozycjach? Liberałowie chcą równości wobec prawa i sprawnych sądów. Więc gdzie tu przywileje? No chyba, że dla Pana przywilej to jak ktoś posiada dużo pieniędzy ? Pan by pewnie mu je zabrał pod groźbą więzienia i rozdał.
 • @vortex 00:17:25
  Ty kurwa chyba nie "z komuną" walczyłeś, tylko O KOMUNĘ ...
  Bo dla ciebie w PRL było ZA MAŁO SOCJALIZMU i KOMUNIZMU ...

  NA MARSA !!! WON !!!
 • @vortex 00:17:25
  Panie, gdzieś Pan liberalizm widział? W kraju z gigantycznym opodatkowaniem, przymusowymi ubezpieczeniami, obowiązkami na każdym kroku np. obowiązek szkolny dla dzieci, z Państwową Inspekcją Pracy, Prawem Pracy, Prawami Dziecka, Prawami Kobiet w ciąży, Prawami kobiet nie w ciąży, Prawami Kobiet w ciąży które nie planują już więcej dzieci i kobietami które planują choć mieć nie mogą itp. W kraju w którym chcesz Pan założyć firmę to się musisz o pozwolenie pytać jeszcze, w którym US sprawdza co roku ileś zarobił, a lud może deptać prawa jednostek za pomocą demokracji. Co to za liberalizm? Weź Pan pomyśl.
 • @vortex 00:17:25
  Państwo ma zapewnić wojsko, policję i sprawne sądownictwo. Wszystko w służbie sprawiedliwości aby żaden Panu podobny nie mógł "działając w porozumieniu lub nie" okradać bezkarnie innych ludzi. Tym i tylko tym zajmować powinno się państwo. Całą resztą mogą rządzić znienawidzone prze Pana mechanizmy rynkowe dopóki działają zgodnie z prawem.

  Uprzedzając Pana kolejny post zastrzegę, ze konstytucję i inne akty prawne należy stworzyć w oparciu o poszanowanie prawa własności, wolności i sprawiedliwości ale nie społecznej. Bardzo wiele aspektów precyzowanych jest na tym blogu więc nie będę wdawał się w szczegóły.
 • @vortex 00:17:25
  Dokladnie tak jest.Prosze nie podejmowac z idiotami dyskusji.To co oni propaguja to jest samobojstwo,destrukcja na wlasne zyczenie.Widze na wlasne oczy codziennie jak wyglada" wolny rynek" na zachodzie,im sie nawet w tych pustych lbach nie miesci w jakim wielkim stopniu mozna dotowac gospodarke.I jest to robione caly czas.
  Jezeli komus marzy sie "wolny rynek",to :
  1.Zamknac granice
  2.Wprowdzic cla na dotowane towary z zachodu
  3.Wlasna polityka monetarna
  4.Zakonczyc wspolprace z elementem komunistycznym(IMF I pochodne instytucje)
  5 Zapomniec o swobodnym przeplywie towarow (globalizacja)
  6 Utworzyc specjalna odzialy komandosow majacych na celu stwierdzenia czy dany produkt powstal zgodnie z zasadami wolnego rynku(np.w Azji lub USA)
  Itd,itd...
 • @trevor 01:09:24
  Jak się żyje w Singapurze?

  Gdzie Pan mieszkasz, że widzisz "wolny rynek"? Bo z pewnością nie w socjalistycznej Europie ani nie w socjalistycznym USA, bo tam wolnego rynku nie ma. NIE MA!

  Co to znaczy "produkt powstal zgodnie z zasadami wolnego rynku" ?
 • @Kasper Gondek 01:13:28
  Przeciez wolny rynek to fikcja.Jak zrobic wolny rynek w erze globalizacji??Ja mysle,ze jest to mozliwe,ale tylko w hermetycznie zamknietym kraju.Tu jest potrzeba selekcja graczy fair-play,jak to zrobisz??Jezeli ty bedziesz uczciwym graczem,to ktos nieuczciwy wyeleminuje Cie bardzo szybko,zostaniesz zniszczony.Ty tego nie widzisz??Przeciez to widac jak na dloni...Wskaz mi tych ucziwych,wielu ich nie ma..Jestes w stanie kontrolowac rynek w skali macro??
  Ty chyba zartujesz.
 • @trevor 01:31:02
  Właśnie o to chodzi, żeby go nie kontrolować! Inaczej nie będzie to rynek wolny.
 • Baśnie tysiąca i jednej nocy
  „Podstawowym czynnikiem jest niższa cena”
  Powstaje pytanie czemu cena jest niższa.
  Podstawowym czynnikiem, jest wymuszenie na dostawcach cen które zapewniają minimalny zysk. Ci aby zapewnić sobie dodatni wynik finansowy tną koszty pierwsze pod nóż idą płace. Tak tworzy się klientów dyskontów.
  W ten sposób piękna idea niskich cen zmienia się w mechanizm dymania. Pół biedy gdyby pieniądze z tego procederu zostawały na naszym rynku. Niestety tak się składa, że trzon rynku stanowią koncerny z siedzibą poza Polską i tam trafia gotówka z zaspokajania potrzeb mas.

  Podstawowym sposobem do „walki” z korporacjami jest uszczelnienie systemu podatkowego, tak by mnie przedstawiały bilansów które kwalifikują je do pomocy publicznej.

  „ iście kretyński pomysł podwyższenia podatków dla wielkich korporacji jest działaniem uderzającym w ludzi biednych, dla których podstawowym czynnikiem determinującym skorzystanie z jakiejść oferty jest CENA.”

  Dlaczego cena jest tak ważna?
  Odpowiedzią jest niski poziom wynagrodzeń i stopniowo spadający udział płac w PKB. MiSie tworzą trzon PKB ale kto zjada wisienki nie jest specjalna tajemnicą. Tylko niezwykle korzystny układ gwiazd, trochę farta i niezwykłą determinacja sprawiają, że pojawiło się kilka firm które mogą być wizytówką Polski. Niektóre z nich też muszą jednak uciekać z Polski z produkcją bo wynagrodzenia są „zbyt wysokie”. Jeżeli nawet liderzy nie są w stanie płacić porządnych stawek nie dziwmy się, że cena determinuje postawy zakupowe

  „Błąd drugi: zwykło się często mniemać, iż zagraniczni przedsiębiorcy na polskim rynku zechcą działać na szkodę przedsiębiorców polskich.”

  To oczywiste. Zachodnie koncerny przybywają do nas aby rozwijać naszą myśl techniczną, technologie i gospodarkę w całości. Odwrotnie jak to się dzieje na całym świecie.
  Nie wiem jak można pisać takie bzdury, to do cytatu, po 20 latach praktyki „rynkowej”. Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że u nas nie ma „rynku”. Pełna zgoda, tak jak nigdzie na świecie.
  Jakie są skutki odmiennych wizji kapitalizmu „liberalnej” i „etatystycznej” można sobie prześledzić na przykładzie Polski i Chin.
  Chińczycy nadal są gospodarzami u siebie my zaczynamy ograniczać się do roli serwisu sprzątającego. Jak widać na przykładzie Chin decydująca rola państwa wcale nie musi „dusić” gospodarki.
 • Synek!
  Idź, weź się wreszcie za jakąś REALNĄ pracę.
  Powtarzam, Korwin lubi otaczać się niższymi od siebie.
  A te bidne korporacyje, bancki i cła wredne som.
  Tylko, niestety, mamy przykład Węgier.
  I cała logika wali się na łeb.
 • @Cezary Bialik 05:36:44
  Weź że człowieku nie kłam przynajmniej. Chiny są o wiele bardziej liberalne od Polski, od całej Unii Europejskiej. Nie mówiąc już o Hong Kongu który jest w zasadzie triumfem prawie-że-KAPITALIZMU.

  Wy - socjaliści, chcielibyśta na wszystkim trzymać łapy. Nawet byśta chcieli kontrolować umowy między sklepem a dostawcą...

  I chcielibyśta jeszcze sprawdzać gdzie kto swoje własne pieniądze wydaje... No bo przecież, nie daj Boże, wywiezie swój zarobek z Polski!
  Ale jak Polak wywiezie z UK to już dobrze. Kali wtedy się cieszyć.

  A głupi wy, a głupi... i na dodatek kłamcy (z liberalną wizją Polski to żeś Pan przebił pana Grodzką, która powiedziała, że dzieci w rodzinach homoseksualnych wychowują się lepiej).
 • @Kasper Gondek 12:10:40
  Zamiast pisać bzdury może warto czasami coś przeczytać np.:
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/pekin-stawia-na-prywatny-kapital-ale-wspiera-panstwowe-„dinozaury”/
  Co wolnorynkowego jest w sterowanym kursie waluty, zamkniętym systemie bankowym, przymusowych przesiedleniach pod nową fabrykę czy państwową linię kolejową
 • Buahahaha
  http://www.pb.pl/2589264,38116,w-chinach-firmy-panstwowe-lepsze-niz-prywatne
 • P.s. Buahahahahaha
  http://www.pb.pl/3239729,10618,chiny-rezygnuja-z-kontroli-oprocentowania-kredytow
 • @Cezary Bialik 15:49:09
  Pan jesteś tak głupi, że szkoda to nawet komentować. Weź Pan się za książki lepiej zamiast czytać bzdury w internecie. Na początek proponuję doczytać hasło "wolny rynek".
 • @Cezary Bialik 05:36:44
  Cenę można obniżać na kilka sposobów.
  1. Ciąć koszty
  2. Zmniejszać zysk
  3. Olać zyski, obniżamy cenę, wykańczamy konkurencję.

  "„Błąd drugi: zwykło się często mniemać, iż zagraniczni przedsiębiorcy na polskim rynku zechcą działać na szkodę przedsiębiorców polskich.”
  To oczywiste. Zachodnie koncerny przybywają do nas aby rozwijać naszą myśl techniczną, technologie i gospodarkę w całości. Odwrotnie jak to się dzieje na całym świecie.""

  Obce korporację inwestując na naszym rynku kierują się chęcią zysku, a nie ideologią. I co w tym złego? Gdy idziesz na zakupy, to kupujesz droższy towar u znajomego, czy szukasz tańszego? Ekonomia jest nauką, w której zakłada się racjonalne działanie podmiotów. Ale to też musi dziać się w sprzyjającym otoczeniu.
  "Chińczycy nadal są gospodarzami u siebie my zaczynamy ograniczać się do roli serwisu sprzątającego."
  Zastanów się dlaczego tak jest. Chiny są państwem poważnym, a nasi pożal się Boże przywódcy sam nie wiem czyich interesów pilnują. Więc nie jest to porównywalne.
 • @spinaczo 22:27:59
  "Na początek proponuję doczytać hasło "wolny rynek"."
  Nowe literackie określenie Utopii, jedno i drugie może zaistnieć jedynie na kartach książki
 • @LeAN 00:05:30
  1.Kto by pomyślał?
  2.Większość przedsiębiorców nie jest zainteresowana sukcesem konkurencji gdyż odbywa on się czyimś kosztem.
  "Gdy idziesz na zakupy, to kupujesz droższy towar u znajomego, czy szukasz tańszego?"
  Wolę kupić drożej od znajomego niż okazyjnie na giełdzie.
  3. Bo Chińczycy nie umyli rąk od państwa pozostawiając je "niewidzialnej ręce". To rząd chiński decydował kto gdzie ma budować i ile swobód dla biznesu to dobrze w mniemaniu partii komunistycznej
 • Dlaczego liberałowie
  maja takie problemy z przyswojeniem faktów jeżeli niezgodne są z "linią partii"?
  Niezależnie od ilości przytoczonych przykładów ich waga jest zerowa w konfrontacji z broszurką partyjną.
 • @vortex 00:32:12
  10/10

  Przy okazji chcę poinformować, że Janusz Korwin- Mikke jest za likwidacją korporacji !
 • Do autora
  Proponuję nie wdawać się w polemikę z vortexem bo to komuch jest i faszysta.
 • @Kasper Gondek 14:48:24
  Nie odpowiedział Pan - a to ekscytująca myśl...:
  Czy np. za biznesmena uważa Pan prezesa spółki skarbu państwa (albo korporacji globalnej) - który swoje niebotyczne dochody z owej spółki lokuje - nie w "swojej" spólce - jako inwestycje - lecz - np w szwajcarskim, czy "cypryjskim" (-:)))...) - banku?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY