Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
94 posty 103 komentarze

In Nomine Veritatis.

Kasper Gondek - Obiektywna rzeczywistość - Rozum - Własny Interes, Egoizm - Kapitalizm

Wolność w rankingach.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rankingi informują niemalże o niczym.

 

 

Istnieje wiele rankingów mających szeregować państwa względem wolności gospodarczej w nich występującej, najbardziej znanym jest prowadzony przez Heritage Foundation - Index of Economic Freedom. Problem w tym, że w rzeczywistości ranking ten i jemu podobne informują niemalże o niczym. Oczywiście fakt jest faktem, że w Hongkongu czy Singapurze wolności jest o niebo więcej niż w socjalistycznej Polsce. Temu zaprzeczyć nie można, ale dziwi już na przykład odległa 136 pozycja Chin.


Nie od dziś wiadomo, że Chiny, drogą może i nie najprostszą, ale zmierzają w kierunku kapitalizmu, a Komunistyczna Partia Chin komunistyczną jest tylko z nazwy i przypomina raczej element folkloru, który, gdyby odrzucić „sentymentalne” powiązania z poprzednią epokową, można byłoby nazwać nawet Partią Rynkową. 


Tak czy inaczej w ilości swobody gospodarczej Chiny wyprzedzają Europę o całe dekady i tak jak dawniej biały człowiek odpowiedzialny był za istnienie postępu na świecie, tak teraz ten sam biały człowiek, terroryzowany przez Unię Europejską, nie jest w stanie konkurować z rasą żółtą.
Znajomi których syn cierpi na dość poważne schorzenia dowiedzieli się o wprowadzanej kuracji która dostępna jest w krajach wolnego świata… Chinach, Singapurze i Ukrainie.
Należy sobie uświadomić, że żyjemy w społeczeństwie leniwych, nieambitnych i strachliwych maruderów! To trzeba wiedzieć, ale dziś nie o tym.


Dlaczego Chiny wyprzedzające Europę znajdują się w rankingu tak nisko? Wątpię by prowadzący statystyki kierowali się uprzedzeniami wynikającymi z wieloletnich komunistycznych tradycji Chin. Otóż statystyki takie prowadzi się na podstawie panującego w danym państwie prawa.
Teoretycznie prosto więc powiedzieć, że kraj w którym przedsiębiorcy gnębieni są wysokim podatkiem progresywnym jest mniej wolny gospodarczo od kraju z podatkiem dochodowym liniowym na poziomie np. 5%. Teoretycznie… Sytuacja może wyglądać jednak w ten sposób, że państwo z podatkiem liniowym bardzo rygorystycznie egzekwuje pieniądze od podatników, podczas gdy państwo z zasad socjalistyczne może mieć problem z wyegzekwowaniem jakichkolwiek pieniędzy, a cała gospodarka działa sobie znakomicie „na czarnym rynku”. I które państwo w tej skrajnej, hipotetycznej sytuacji byłby bardziej wolnościowe?

Inny przykład – gdzie jest więcej wolności? W państwie w którym student zachęcany jest to tworzenia przedsiębiorstwa za pomocą rozmaitych „inkubatorów” i kredytów (finansowanych na dodatek z pieniędzy podatników), czy państwie w którym, przy obowiązującym i nierespektowanym prawie, nie ma najmniejszego problemu z zarabianiem pieniędzy bez żadnych kontroli urzędów skarbowych?

Dlatego też nie ma się czym ekscytować widząc Polskę pnącą się w rankingach w górę, ani też współczuć Chińczykom, bo kiedy Polak boi się jak ognia Urzędu Skarbowego, Chińczyk, bez żadnych pozwoleń, prowadzi uliczny handel. Kiedy nasi przedsiębiorcy zapoznają się z nowymi regulacjami Prawa Pracy, Chińczycy budują drapacze chmur. I kiedy Europa i Stany Zjednoczone giną pod rządami socjal-demokratów Azjaci wykupują ich obligacje.


Kasper Gondek, Junta.pl

 

KOMENTARZE

 • A sreberka dalej zawijamy
  Ciekawe czemu ma służyć kreowanie Chin na państwo o dużej wolności gospodarczej?
  Tym bardziej, że 60% PKB wytwarzają tam molochy państwowe wspierane przez państwowe banki na preferencyjnych warunkach .
  Prywatny biznes oczywiście może się rozwijać o ile jest zgodny z linia partii i mieści się założeniach planu wieloletniego.
  Rygoryzm w przestrzeganiu prawa ma w Chinach dwie strony.
  Jeżeli przyjdzie ci do głowy samodzielnie walczyć z korupcją idziesz do więzienia za wichrzycielstwo. Tam też państwo ma monopol na przemoc :). Za korupcję skazuje się jedynie aktualnie niewygodnych urzędników.
  Jeżeli mandaryn osiadły na danej prowincji jest na topie może pozwolić sobie ma „swobodę” w egzekucji prawa za małe odstępne.
  Do tej pory sądziłem ,że państwo liberalne ma być małe ale z twardym prawem teraz okazuje się że może być dowolnie wielkie pod warunkiem, że prawo nie jest przestrzegane :)

  Moja odpowiedź na pytanie które zadałem na początku brzmi mniej więcej tak. Ikony wolnego rynku zostały już co nieco opisane i zawartość rynku w rynku nie jest tak oczywista jak to wydaje się na pierwszy rzut oka. Stąd poszukiwanie nowych oaz WR Chiny nadają się do tego idealnie. Dekady ciągłego rozwoju i narracja dla świata o swobodach gospodarczych.
  A może to taki model docelowy WR miliony zamknięte w fabrykach pracujące pod światłym przywództwem elit.
 • @Cezary Bialik 06:55:55
  Bo u nas to wszystko calkiem prywatne?

  Chiny stawiaja na migracje ludzi do duzych miast jak Szanghai, Pekin gdzie istnieja troche inne przepisy od ogolnych. Trzy największe branże usług w Szanghaju to finanse (trzecia gielda na swiecie pod wzgledem wielkosci transakcji), handel detaliczny oraz nieruchomości. Komuna pelna para. Wake up.

  Chiny wciaz sie otwieraja gospodarczo i ograniczaja partie. U nas tendencje sa odwrotne. Juz importuja wiecej ropy od USA - pewnie dla tych 23 mln towarzyszy partyjnych z Szanghaju?
 • "Rynek" zdrowia
  http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Chiny-lekarze-protestuja-przeciwko-agresji-pacjentow,135312,14.html
  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CEEQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.gochina.gov.pl%2Ffiles%2F%3Fid_plik%3D109&ei=4W-HUsrVHIrO4QSm14DIAg&usg=AFQjCNFQq8Yctl77lSMfPO_y7Ovr1yfpIQ&sig2=0x6scn098rBB-_DZ63eyrw&bvm=bv.56643336,d.bGE
 • @k4tx 14:12:32
  "rynek" nieruchomości
  http://natemat.pl/53005,miasta-widma-w-chinach-naprawde-istnieja-moglyby-zamieszkac-w-nich-miliony-ludzi-ale-swieca-pustkami
  http://www.rp.pl/artykul/728270.html
  Reszta u wujka Google
 • @k4tx 14:12:32
  "W Państwie Środka głównym użytkownikiem ropy naftowej i jej produktów jest przemysł, potrzebna jest ona do produkcji dóbr, które nabywa cały świat"
  http://www.chemia.e-bmp.pl/chinska-eksplozja-energetyczna,2759,art.html
 • @Cezary Bialik 14:42:11
  A u nas jaki jest rynek zdrowia, szkolnictwa, ubezpieczen emerytalnych?
  http://www.zerohedge.com/news/2013-09-06/poland-confiscates-half-private-pension-funds-cut-sovereign-debt-load

  Pan sie nie wyglupia z nieruchomosciami - pisalem o Szanghaju.
 • @Cezary Bialik 14:45:41
  Wiekszosc eksportu Chin to rynek azjatycki.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Expressways_of_China

  The person who says it can't be done should not interrupt the person doing it. - Chinskie przyslowie.
 • @k4tx 15:01:08
  To całe autostrady eksportują?
  http://www.chinskiraport.pl/blog/import-z-chin-jak-ksztaltowala-sie-wymiana-handlowa-z-chinami-w-2011-roku/
 • @Cezary Bialik 15:10:15
  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&ved=0CGcQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.mg.gov.pl%2Ffiles%2Fupload%2F16597%2FChiny_17.05.2013.doc&ei=oH2HUqHnI-Xm4QTWmoGIAQ&usg=AFQjCNGlQxY7OUpKMdGcmf7hsNRPIve4oA&sig2=Bqu5K5pezZMeEEose2k7vA
 • @k4tx 14:47:41
  Urzędnikiem być
  http://www.godna-emerytura.pl/artykul/Aktualnosci/Emerytura-w-Chinach
 • @Cezary Bialik 15:10:15
  Nie tak dawno temu Chiny nie mialy drog asfaltowych, wstawilem dla porownania z nasza siecia. Teraz maja jedna z najlepszych sieci na swiecie, jesli nie najlepsza, u nas pewnie nigdy nie bedzie docelowej sieci.
  Teraz to sie tam lotniska otwiera. Ja juz skonczylem.
 • @k4tx 15:33:05
  Za te autostrady zapłacił prywatny biznes czy państwo?
  "Ja juz skonczylem."
  Za wiele tego nie było.
 • @Cezary Bialik 15:39:34
  A u nas kto zaplacil za autostrady? Jaki deficyt maja Chiny?
 • @k4tx 15:55:09
  Teraz już nie spieramy się gdzie jest rynek ale gdzie mniej państwa?
  Jeżeli chodzi o gospodarkę to w Polsce.
  Chiny to fabryka obsadzona tanią siłą roboczą i jak to fabryka musi mieć zyski. Element ludzki się przydaje ale istotny nie jest.
 • @Cezary Bialik 16:34:02
  zaklinaj pan dalej

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY